Zkušební řád

 

1.) Úvod


Zkušební řád stanoví podmínky a rozsah zkoušek na stupně technické vyspělosti KYU a DAN. 
KYU jsou žákovské stupně technické vyspělosti, význam jejich udělování je v motivaci studenta (žáka) do dalšího studia. 
DAN jsou mistrovské stupně technické vyspělosti, význam jejich udělování není pouze v ohodnocení technické a mentální vyspělosti adepta, ale také v komplexním ocenění přínosu adepta pro oddíl, klub.
Je třeba si uvědomit, že získávání STV není hlavním cílem studia, jímž by měl být všestranný harmonický rozvoj jedince. Správně chápané zkoušky na STV jsou jedním z prostředků vedoucích k tomuto rozvoji.
Složení zkoušky na vyšší STV je třeba brát jako závazek a povinnost vůči sobě a ostatním. A to ve smyslu toho, že starší studenti (sempai) mají být vždy vzorem pro mladší studenty (kohai) a to nejen v dojo.
Tato zodpovědnost se promítá i do etiky a ceremoniálů jako je například nástup (řada) na začátku a na konci cvičení. Místa na začátku řady by měli obsazovat vždy sempai a první v řadě by měl být ten, kdo je nejlépe připraven převzít vedení tréninku v případě odchodu (nepřítomnosti) senseie (učitele).
Při studiu BUDO je nutné položit důraz zejména na jeho etické aspekty, které jsou tvořeny na základě hierarchie vymezené právě stupni technické vyspělosti.

2.) Zkušební komisaři

Zkušební komisař je oprávněn prověřit cvičence nejen z vědomostí vyžadovaných na příslušný stupeň technické vyspělosti, ale i z náplně kteréhokoliv předcházejícího STV. Dále může zkušební komisař upřesnit techniky aplikace a akce, které umožní komplexně zhodnotit jeho předvedený výkon. Toto upřesnění však musí být v souladu s nároky požadovanými na příslušný STV. 
Podmínky pro navržení zkušebního komisaře, práva, povinnosti, kompetence a další informace jsou obsaženy ve Směrnici pro trenérsko- metodickou činnost.

3.) Dělení stupňů technické vyspělosti

Stupně technické vyspělosti KYU a DAN jsou rozděleny následujícím způsobem a označeny od nejnižšího po nejvyšší.

10. KYU (JU KYU) bílý pás KOHAI (není součástí zkušebního řádu )
9. KYU (KJU KYU) bílo – žlutý pás KOHAI   (není součástí zkušebního řádu ) 
8. KYU (HACH KYU) žlutý pás KOHAI
7. KYU ( SHICH KYU) oranžový pás KOHAI
6. KYU (ROKU KYU) oranžovo – zelený pás KOHAI
5. KYU (GO KYU) zelený pás SEMPAI
4. KYU (SHI KYU) modrý pás SEMPAI
3. KYU (SAN KYU) hnědý pas s červeným pruhem SEMPAI
2. KYU (NI KYU) hnědý pas s dvěma červenýma pruhama SEMPAI
1. KYU (IČ KYU) hnědý pas s třemi červenýma pruhama SEMPAI
1. DAN ( IČ DAN) černý pás SENSEI
2. DAN (NI DAN) černý pás dva zlaté proužky SENSEI
3. DAN (SAN DAN) černý pás tři zlaté proužky SENSEI
4. DAN (ČI DAN) černý pás čtyři zlaté proužky RENSHI 
5. DAN (GO DAN) černý pás pět zlatých proužku RENSHI
6. DAN (ROKU DAN) červenobílý nebo černý pás SHIHAN
7. DAN (SHICH DAN) červenobílý nebo černý pás KYOSHI
8. DAN (HACH DAN) červenobílý nebo černý pás KYOSHI
9. DAN (KJU DAN) červený nebo černý pás HANSHI 
10. DAN (JU DAN) bílý pás HANSHI

STV - KYU lze chápat jako studium základních technik a principů. 1. DAN jako završení tohoto studia, tzn. že student zná základní principy a dovede je veřejně prezentovat. 2. DAN tyto principy adaptoval pro podmínky svého těla a mentality. 3. DAN dokáže tyto principy vyučovat. Od 4. DANU se adept začíná věnovat výzkumu v této oblasti. Od 5. DANU by měl být adept pro celé hnutí přínosem tím, že se rozvíjí v nových oblastech, při zkoušce demonstruje výsledky vlastního studia a hloubku pochopení SEITEDA. 

KOHAI

Doslova „mladší kolega, žák“ avšak nikoli věkem, ale tím, že praktikuje BUDO kratší dobu, že je v BUDO méně zkušenější. Provádějí úklid DOJO, připravují a uklízí pomůcky ke cvičení. Jsou vděční SENPAI za jejich pomoc při zvládání praxe.

SEMPAI

Starší žák, nikoli věkem, ale tím, že praktikuje BUDO déle než ostatní, nesouvisí to ani s výškou stupně, jak je v současnosti stále častěji vidět. Jeho hlavním úkolem je pomáhat SENSEI při vedení cvičení a pomáhat KOHAI, aby neměli problémy při cvičení. Společně s KOHAI se především stará o to, aby učitelé měli co nejvíce času na učení, aby KOHAI prováděli úklid DOJO, připravovali a uklízeli pomůcky ke cvičení. Nejstarší SENPAI dává pokyny k nástupu apod.,

SENSEI

Toto slovo je odvozeno ze slov „xiān shēng“ z mandarínské čínštiny, což znamená mistr - učitel.Jedná se zpravidla o starší osobu, přičemž nemusí být výrazně starší věkem, stačí pokud praktikuje BUDO déle než ostatní, je v něm zručnější než ostatní a, což je asi nejdůležitější, zároveň vyučuje. Používá se při oslovení učitelů, doktorů, právníků, politiků a jiných autorit. Tímto oslovením dáváme najevo respekt někomu, kdo dosáhl jistého úspěchu v nějaké činnosti. Nejedná se o oficiální titul, jak je to mnohdy chápáno a ob¨čas i vyžadováno, je to spíše vyjádření vztahu mezi tím, kdo takto oslovuje a tím, kdo je takto oslovován.

RENSHI

Znak "Ren" znamená "leštěný, temperovaný" a "Shi" znamená "člověk". Tak Renshi označuje "temperovaný instruktor" nebo znalce. Renshi mohou být přiděleny moderní hodnosti 4. Dan, nebo výše v závislosti na stylu, titul Renshi je japonského původu a je ne použitý v Okinawa.

SHIHAN

Je japonský termín, často použitý v japonských bojových umění jako honorific titul pro znalce nebo senior instruktorů. Termín je často používán zaměnitelně s anglickými termíny jako "master instruktor". Různá bojová umění organizace mají různé požadavky na používání titulu, ale obecně je to vysoký titul, který trvá mnoho let, k dosažení. To je někdy spojena s určitými právy, jako je právo, aby z černého pásu (dan) se řadí na jméno organizace. Nicméně, titul je obecně odlišný od černého pásu systém řazení (dan'i). Použití termínu je zcela ve stylu nebo organizace specifický. Proces stává shihan může být poněkud nesrozumitelný stejně. V rámci Bujinkan bylo řečeno, že se stanete shihan, když se ostatní Shihan začít volat vám Shihan. Nicméně uvnitř judo, japonský učitel automaticky stal Shihan na 6 dan. Dalo by se říct, že vaše podpora až šestý dan přijde, když jste připraveni být volán Shihan. V jiných organizacích, například Shodokan aikido, titul je organizační a méně silně korelovaný k pozici.

KYOSHI

"Kyo" v Kyoshi znamená "profesor" nebo "filozofie". Proto Kyoshi rovná "Profesor", která dokáže výuky filozofie bojových umění. Kyoshi mohou být přiděleny moderní řady 7. Dan a výše v závislosti na stylu. V tradičním Ju-jitsu jsi považován jako profesor na 6. Dan a výše, nicméně, kdy získal titul je potvrzení a zhodnocení stavu a je často ocenění na 7. Dan.

HANSHI

"Učitel učitelů". Tento titul je používán mnoha různých umění na vrcholu několik instruktorů, že styl, a je někdy se překládal "Grand Master". "Han" v hanshi znamená "Například model" a znamená "učitel, který může sloužit jako ideální model pro ostatní", nebo "senior master". Hanshi může být udělena až po novověk hodnost 8.DAN a výše. To je velmi zvláštní titul, který představuje nejvyšší úroveň bojových umění, politická angažovanost jako lékaře, být viděn jako inovátor, učitel a ukázat osobní růst v hloubce pochopení jejich příslušných stylu. V některých stylech, Shodan (1. stupeň černého pásu), vyplývá, že všechny základy stylu byly zvládnuté. Shodan je student považující se za schopného výuky samostatně jako učitel nebo instruktor, často volán sensei. Obecně platí, že nižší dan se řadí ověřením na základě znalostí a fyzické dovednosti. Čím vyšší je dan hodnost, tím více vůdcovské schopnosti, pedagogické zkušenosti a služeb na styl hrají roli v propagaci. Například v britských judo, získat podporu z 1. až 5. Dan, musí prokázat teoretické judo a techniku na konkurenčních schopnostech a tříděných soutěžích.

Propagace od 6. - 10. Dan jsou udělovány za služby pro sport judo. V Kendo dan systém byl nedávno změněn tak, že 8. dan je nejvyšší dosažitelná hodnost. Na rozdíl od Judo, všechny dany propagaci v rámci ZNKR, IKF a jejích členských zemí, je zkouškou. Vzhledem k tomu, dany jsou uděleny pro technické schopnosti. Je to paralelní systém udělování Shogo Renshi, Kyoshi, hanshi, proti vhodnosti jako vzor pro některé členy Kodansha řad 6., 7. a 8. dan. Renshi a Kyoshi jsou udělovány na základě písemné zkoušky a hanshi od voleb. Tam je nějaká debata mezi non-Japonec kendoka o spravedlnosti testu Kyoshi, který na rozdíl od ekvivalent pro Renshi, musí být napsány v japonštině. Přestože je dan systém je výrazně japonštině, to bylo adoptováno mnoha jinými styly bojových umění. Dan systém a známý symbol černé-pásu byly absorbovány do běžného zvyku zastupovat osoby s nahoře- průměrnou, nebo velmi- cvičební dovedností v určitém oboru.

4.) Otázky k systému STV

Proč právě 10 DANŮ?
Odpověď:
Základem všeho v přírodě je kruh nebo cyklus a desítka je právě číslem, kde se cyklus poprvé uzavírá, podruhé se od počátku střetává 0 a 1, a to v obráceném pořadí (10).
Proč je desátý DAN bílý?
Odpovědi:
1. Označení vychází opět z principu cyklu (kruhu), na počátku je bílá barva a na konci taktéž, kruh je uzavřen.
2. Dále bílá barva u desátého DANU symbolizuje čistotu myšlenek a jednání člověka na konci cesty.

5.) Podmínky k připuštění ke zkoušce na STV
a) Základní čekací doba
Je dobou studia SEITEDO mezi jednotlivými zkouškami na STV, je stanovena pro každý STV.
b) Minimální věková hranice
SEITEDO je bojové umění kladoucí vyšší nároky na mentální úroveň studenta (např. riziko neadekvátního použití TODOME WAZA – techniky konečného úderu). Je stanovena i pro STV KYU, a to na 15 let. Před dosažením 15 let je adeptům doporučeno věnovat se sportovnímu Judo, jehož cílem je vítězit v soutěžích bez devastace soupeře.
c) Celková doba studia slouží jako pomocné kritérium v případě, že uchazeč žádá o připuštění ke zkoušce s prominutím základní čekací doby. Do celkové doby studia se započítává doba studia tzv. Budo sportů. Pokud uchazeč splňuje celkovou dobu studia, může mu zkušební komisař základní čekací dobu prominout. Přejde li uchazeč s jiného bojového stylu. Může se připravit jeden rok a obhájit STV v daném kyu , Danu. Pak může pokračovat dále v STV.  

 

SEITEDO-STV-doba studia

 

STV

Základní čekací doba 

Minimální věková hranice

Celková doba studia

10. KYU (JU KYU)

3 měsíce

6 - 15 let

      3 měsíce

9.KYU (KJU KYU )

3 měsíce

7 - 15 let

      6 měsíců

8. KYU (HACH KYU)

1 rok

8 - 15 let

      1 rok

7. KYU (SHICH KYU)

1 rok

9 - 15 let

      2 roky

6. KYU (ROK KYU)

1 rok

10 - 15 let

      3 roky

5. KYU (GO KYU)

1 rok

11 - 15 let

      4 roky 

4. KYU (SHI KYU)

1 rok

        12 - 15 let

       5 let

3. KYU (SAN KYU)

1 rok

        13 - 16 let

        6 let

2. KYU (NI KYU)

1 rok

        14 - 17 let

        7 let

1. KYU (IČ KYU)

1 rok

 15 - 17 let

        9 let

1. DAN (SHO DAN)

1 rok

18 let

 10 let

  2. DAN (NI DAN)

2 roky

21 let

12 let

  3. DAN (SAN DAN)

3 roky

25 let

15 let

  4. DAN ( ČI DAN)

3 roky

29 let

20 let

  5. DAN (GO DAN)

3 roky

33 let

25 let

  6. DAN (ROK DAN)

3 roky

39 let

30 let

  7. DAN (SHICH DAN)

4 roky

40 let

35 let

  8. DAN (HACH DAN)

4 roky

               45 let

           37 let

  9. DAN (KJU DAN)

5 roku

               50 let

40 let

10. DAN (JU DAN)

7 roku

55 let

45 let

 

 Řádné zkoušky jsou zkoušky pořádané  klubem sebeobrany seitedo dle plánu činnosti na rok. Mimořádné zkoušky jsou zkoušky pořádané mimo plán činnosti na rok, nebo např. zkoušky oddílové či klubové.